اخبار

دوز چهارم واکسن کرونا برای چه کسانی لازم است؟

دز چهارم واکسن کرونا

مدت زمان زیادی است که با بیماری کووید ناشی از یکی زیر شاخه های ویروس کرونا درگیر هستیم که در سال 2019 میلادی بلای جان میلیون ها انسان شد و وحشتی فزاینده را به جامعه تزریق کرد که در ذهن تمامی مردم در سرار جهان گریز ناپذیر بود .

در حالی که روز به روز این وحشت گسترش پیدا می کرد دانشمدان بار دیگر نشان دادند که علم بر هر چیزی پیروز می شود و تنها راه نجات بشریت تکیه بر علم و توکل می باشد . و سپس اولین نمونه های واکسن کرونا راهی بیمارستان ها که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا بودند ، شد و بعد از مدتی طبق برنامه ریزی سازمان بهداشت جهانی who نوبت به مردم عادی نیز رسید و در دو دز واکسن کرونای خود را دریافت کردند .

کشورمان ایران نیز از این امر مستثنی نبود و طبق برنامه ریزی مسئولان مربوطه ابتدا کادر درمان و سپس مردم واکسینه شدند .

و بعد از مدتی دز سوم نیز که از آن به عنوان دز یاد آور نیز یاد می شد به چرخه واکسیناسیون کشور اضافه شد . همچنین صحبت هایی نیز در محافل تخصصی در مورد دز چهارم وجود دارد که به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، دکتر اکبر نیک‌پژوه درباره دوز چهارم واکسن کرونا گفت:

 

«اخیرا بخشنامه‌ای از معاونت بهداشتی وزارت بهداشت ابلاغ شده است مبنی بر اینکه اجازه تزریق دوز چهارم فعلا برای افراد بالای ۸۰ سال و پرسنل بهداشتی و درمانی، به این جهت که در معرض خطر بیشتری هستند داده شده است. البته باید این را در نظر بگیریم احتمالا طی روز‌ها و ماه‌های آینده زدن دوز چهارم را برای همه اعلام شود.
دکتر نیک‌پژوه افزود : «حقیقت این است که ممکن است سیستم ایمنی ما در برابر کرونا ویروس ضعیف شده باشد و برای اینکه جلوی یک موج دیگر را بگیریم مجبور هستیم که فعلا سطح ایمنی بدن انسان‌ها را بالا نگه داریم.
ما امیدوار هستیم که این بیماری که خوشبختانه به نظر می‌رسد در ایران شدتش بسیار پایین آمده و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری به کمتر از ۳۰ نفر در روز رسیده است ، این روند کاهشی همچنان تداوم داشته باشد و امیداوریم به هیچ وجه دوباره شاهد رقم‌های سه رقمی نباشیم.
دکتر نیک‌پژوه در پاسخ به این پرسش که آیا واکسن‌های دوز چهارم واکسن‌های خاصی هستند یا همان واکسن‌های دوز سوم هستند، گفت: «در بخشنامه این طور نوشته شده بود که طبق همان واکسن دوز سوم اقدام کنند، ولی به نظر می‌رسد که می‌شود از پزشک معالج یا پزشکی که در مرکز واکسیناسیون هست، هم راهنمایی بگیرید. مثلا اگر عزیزانی قصد مسافرت خارج از کشور را دارند منطقی است که برای دوز چهارم از واکسنی استفاده کنند که مورد تایید کشور‌های مقصد است. یا مثلا اگر سن ما بالا پنجاه سال است سعی کنیم از واکسن‌های نسل اول استفاده نکنیم، چون ممکن است پاسخ خوب ایمنی ایجاد نکند. ولی برای سایر گروه‌های سنی مورد خاصی وجود ندارد، مگر اینکه احیانا واکنشی بروز کرده باشد، که در آن صورت پزشک معالج می‌تواند نظر جامع‌تری بدهد. اما به طور کلی آن چیزی که در بخشنامه آمده است، مطابق دوز سوم است».
دکتر نیک‌نژاد با اشاره به فاصله زمانی بین دوز سوم و چهارم واکسن کرونا، گفت : بهتر است فاصله بین دوز سوم و چهارم، بین چهار تا شش ماه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *