مقالات

قوانین حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی

راه های حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی

با توجه به رويكرد فعلي صنعت ساخت و ساز به مصالح و سيستمهاي ساختماني جديد و سبك و استفاده از انواع عايقهاي حرارتي، صوتي، پوششهاي جديد و محصولات پليمري یکی از مسائل مهم در طراحی و ساختمان سازی، از جمله قوانین حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی است. از آنجا که در هر ساختمان کلیه پیش بینی ها و تمهیدات لازم جهت ایمنی ساکنان و متصرفان در برابر حریق باید فراهم گردد ضروری است طراحی و ساخت ساختمان ها به نحوی صورت گیرد که با توجه به کاربری،‌ ابعاد و تعداد طبقات، به مدت مناسبی در برابر حریق مقاومت نموده و از گسترش حریق به فضاها یا ساختمان مجاور جلوگیری شود. لذا اجرای قوانین حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی امری بسیار لازم و ضروری است. به عنوان مثال نمونه، استفاده از تجهیزات اعلام حریق در ساختمان های امروزی امری ضروری است. همچنین وجود تحهیزات اطفا حریق مانند کپسول های اتش نشانی در منازل امروزی طبق قوانین مقررات ساختمان لازم است.

نجات جان افراد ساكن در ساختمان و انجـام اقـدامات حفـاظتی جهت جلوگیری از گسترش حریق دو هدف مهم و اساسی ضوابط حفاظت ساختمان در برابر حریق است.

 

ممکن است برایتان جالب باشد: آیا زدن ماسک پرستاری باعث تنگی نفس می شود؟

ظوابط مربوط به سیستم اعلام کننده حریق:

سیستم اعلام کننده حریق برای ساختمان‌ها كه نیاز به راه دسترسی یا پله اضطراری داشته باشند و ساختمان‌های صنعتی، انبار‌ها، اداری، عمومی، سینماها، سالن‌های اجتماعات و اماكن پرمخاطره ضروری است.

 

انواع سیستم اعلام حریق

دستورالعمل مربوط به سیستم گرمایش ساختمان:

كلیه ساختمان‌های تجاری و فروشگاه‌ها از سیستم حرار‌ت مركزی یا پکیج استفاده نمایند (استفاده از بخاری با شعله رو باز مجاز نیست)
سیستم گازكشی ساختمان مورد تأیید اداره گاز قرار گیرد.
برای هر یك از انشعابات گاز بجز روشنائی‌ها در نظر گرفتن دودكش بطور مستقل و امتداد آن تا ارتفاع ۸۰ سانتیمتر بالاتر از پشت بام و نصب كلاهك مناسب ضروری است.
شومینه‌ها و دستگاه‌های گازسوز (كلیه مشعل‌ها) به شیر كنترل ترموكوپل مجهز شوند.
آشپزخانه رستوران‌ها حتی المقدور زیر فضای آزاد مستقر شود. در صورت استقرار زیر احداث بنا، در مجاورت فضای آزاد قرار گیرد و بالای آشپزخانه سالن اجتماعات وجود نداشته باشد.

 

دستورالعمل مربوط به علائم نشان دهنده راه های خروجی:

هر واحد مسکونی باید حداقل دو مسیر خروجی که در حد امکان از  یکدیگر دور باشند، دارا باشد.
در بناهایی که بیش از یک خروجی دارند باید علامت‌هایی به طرف راه‌های خروج نصب شود و نحوه نصب این علامت‌ها بایستی بر  اساس مقررات ملی ساختمان صورت گیرد.

 

 

میتوانید درباره روشهای خاموش کردن آتش نیز بخوانید

 

دستورالعمل مربوط به راه های خروجی خاص:

طبقات پایین سطح همکف که برای تاسیسات و سایر امکانات ساختمان استفاده می‌شود  باید دارای درب‌های محفاظت شده باشند.
هر واحد مسکونی باید یک قسمت خروج داشته باشد که این واحدها از هر نوع که باشند عبارتند از :
الف- در سطح همکف واحد مسکونی باید یک درب خروجی بطور مستقیم به خیابان راه داشته  باشد.
ب- یک واحد مسکونی باید توسط پلکان به خارج  از ساختمان دسترسی مستقیم داشته با شد که ممکن است 2 واحد در یک طبقه باشد پس باید خروجی ظرفیت لازم  را داشته باشد.

 

 

 

خروج اضطراری

 

 

 

1 دیدگاه در “قوانین حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی

  1. بازتاب: امید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *